Management Team


Shu Qian  Chairman and Executive Director

Mr. Shu Qian, has been the Chairman of the Board and the Executive Director since 10 May 2022, Mr. Shu graduated from Hunan University* (湖南大學) with a bachelor degree in accounting in July 2000 and obtained a master degree in maritime economics and logistics from Erasmus University Rotterdam in November 2004. Mr. Shu subsequently obtained a doctorate degree in Technical Economics and Management at Central South University* (中南大學) in November 2016. Mr. Shu has 22 years of experience in the maritime and logistics industry. Mr. Shu was an accountant and deputy manager of Chiwan International Freight Forwarding Company* (赤灣國際貨代公司) from July 2000 to October 2003. Mr. Shu was the head of the operations of Shenzhen Chiwan Wharf Holdings Limited* (深圳赤灣港航股份有限公司) from February 2005 to December 2007. Mr. Shu held various positions in China Nanshan Development (Group) Company Limited * (中國南山開發(集團)股份有限公司) (Nanshan Development) including an assistant general manager of the research and development department, deputy general manager and general manager from December 2007 to April 2015. Mr. Shu was a deputy general manager of Shenzhen Chiwan Petroleum Supply Base Co., Limited* (深圳赤灣石油基地股份有限公司) from April 2015 to August 2018. Mr. Shu joined Blogis Holding Company Limited* (寶灣物流控股有限公司) in April 2015 and has held various positions including the chairman and general manager. Mr. Shu joined Shenzhen New Nanshan Holding (Group) Company Limited* (深圳市新南山 控股(集團)股份有限公司), a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 002314) (“Nanshan Holdings”) in August 2018 and has held various positions including a deputy general manager, general manager, and vice chairman.


Wu Yuanchen  Vice Chairman and Executive Director

Mr. Wu Yuanchen, has been the executive Director since 28 November 2018 and has been appointed as Vice Chairman and executive Director since 10 May 2022. Mr. Wu graduated from 西安交通大學 (transliterated as Xi’an Jiaotong University), majoring in nuclear engineering and technology, and received a bachelor degree in engineering in 2005. He further obtained a master degree in management from 中國人民大學 (transliterated as Renmin University of China) in 2011. Mr. Wu was recognised as an engineer in nuclear engineering by 中國核工業中原建設有限公司 (transliterated as China Nuclear Industry Zhongyuan Construction Co. Ltd.) in 2010. Mr. Wu is currently the deputy general manager of 中核投資有限公司 (transliterated as China Nuclear Investment Co., Ltd.) (“CNICL”), a controlling shareholder of the Company. Besides, he has been appointed as the party sub-division secretary of 中核新能源投資有限公司 (transliterated as China Nuclear New Energy Investment Co., Ltd.), an associate of CNICL, since May 2017. From December 2015 to September 2017, he served as an assistant to general manager of CNICL. From March 2016 to August 2016, he was head of secretarial division of the general office of CNECG and division head of president office of 中國核工業建設股份有限公司 (transliterated as China Nuclear Engineering & Construction Corporation Limited) (“CNECC”), which were a controlling shareholder of the Company and an associate of CNECG respectively. Prior to that, Mr. Wu served as head of the general office of CNECG, and successively as secretary to president of CNECC and division head of president office of CNECG during the period from January 2011 to March 2016. He held the position of board secretary of 中核能源科技有限公司 (transliterated as China Nuclear Energy Science and Technology Co., Ltd.), an associate of CNECG, from October 2007 to June 2014. Mr. Wu acted as an executive Director for the period from 14 December 2016 to 30 June 2017.


Li Hongwei  Vice Chairman and Executive Director

Mr. Li Hongwei, has been appointed as Vice Chairman and executive Director since 10 May 2022. Mr. Li graduated from Chengdu University of Information Technology* (成都資訊工程大學) in atmospheric sciences with a bachelor degree in July 1989, and graduated from business administration major in Sichuan University* (四川大學) in July 1997. Mr. Li subsequently graduated in System Engineering at South China University of Technology* (華南理工大學) in July 2005 and obtained an Engineering doctorate degree. Mr. Li has over 30 years of experience in business management. Mr. Li joined Nanshan Development in January 2006 and has been the head of operations and deputy general manager and general manager of the business administration department of Nanshan Development. Prior to his current position, Mr. Li was a director and deputy general manager of Chengdu Galaxy Power Company Limited* (成都銀河動力股份有限公司) from July 1989 to May 2001. Mr. Li had also served as deputy general manager in Shenzhen Seg Dasheng Company Limited* (深圳賽格達聲股份有限公司), from June 2001 to December 2005.



Liu Genyu   Executive Director and Co-CEO

Mr Liu Genyu has been the Vice Chairman of the Board and the executive Director since 30 June 2017 and has been re-designated as executive Director and Co-Chief Executive Officer since 10 May 2022. He is also a member of the remuneration committee of the Company. Mr. Liu graduated from Tsinghua University with a degree of EMBA . Mr. Liu is also an independent non-executive director of Huazhong In-Vehicle Holdings Company Limited (stock code: 6830), of which he was the chief executive officer and executive director from 4 January 2016 to 1 September 2017 and was re-designated as a non-executive director on 1 September 2017. He was an executive director of China Power Clean Energy Development Company Limited (formerly known as China Power New Energy Development Company Limited, stock code: 735) from 2008 to 2012 and held the position of chief executive officer of the company at various points in time during 2008 to 2012. Mr. Liu had also served in positions including the deputy general manager of Chongqing Jiulong Electric Power Co., Ltd. (currently known as 國家電投集團遠達環保股份有限公司 (transliterated as State Power Investment Corporation Yuanda Environmental Protection Co., Ltd.) (Shanghai stock code: 600292)) from 2002 to 2006.


Huang Yan  Executive Director

Ms. Huang Yan, has been the executive Director since 10 May 2022. Ms. Huang graduated from Xiamen University* (廈門大學) with a bachelor degree in accounting in June 2001. Ms. Huang has over 20 years of professional experience in accounting. Ms. Huang joined Nanshan Development in February 2013 and has held various positions including an assistant general manager, deputy general manager and general manager of the finance department and the general manager of the finance management centre of Nanshan Development. Prior to her current position, Ms. Huang served as an accountant and a supervising accountant in the finance department from July 2001 to November 2009 and a manager in the finance department (Hong Kong division) from December 2009 to May 2012 in Shenzhen Chiwan Wharf Holdings Limited* (深圳赤灣港航股份有限公司). From June 2012 to August 2012, Ms. Huang was a manager of the risk and compliance department of CIMC Finance Limited* (中集集團財務有限公司).



Liu Jianrong  Executive Director

Ms. Liu Jianrong, has been the executive Director since 10 May 2022. Ms. Liu graduated from Hebei Normal University* (河北師範大學) with a bachelor degree in Economics in June 2002. Ms. Liu joined China Nuclear Investment CO., LTD.* (中核投資有限公司) in August 2013 and has been the general manager and deputy director of the Finance Department. Prior to her current position, Ms. Liu was the deputy general manager in the Finance Department of China Nuclear New Energy Investment CO., LTD.* (中 核新能源投資有限公司) from August 2013 to August 2014. Ms. Liu had also served multiple positions in the Finance Department of China Nuclear Industry Huaxing Construction Co., Ltd.* (中國核工業華興建設有限公司), including positions of manager assistant and deputy general manager, from July 2006 till August 2013.

 

Xu Shiqing  Independent Non-executive Director

Dr. Xu Shiqing, has been the independent non-executive Director since 10 May 2022, Dr. Xu graduated from Tianjin University* (天津大學) with bachelor degree in mathematics in 1983, and obtained a master degree in economics from Nanjing University* (南京大學) in July 1990. He also obtained a master degree in business administration from University of Missouri in USA in September 1990, and obtained a doctorate degree in business administration from University of Southern California in August 2000. Dr. Xu has more than 31 years of experience in different areas of economic and financial management. Dr. Xu is currently an independent director of China Life Insurance (Overseas) Company Limited* (中國人壽保險(海外)股份有限公司). From August 1983 to August 1987, Dr. Xu served as a lecturer in the Department of Mathematics of Nanjing University. From October 1990 to March 1992, Dr. Xu served as an industrial production manager in Jiangsu Industrial Production Dispatching Office* (江蘇省工業生產調度辦公室). From March 1992 to February 1993, Dr. Xu was a financial manager in Jiangsu Planning and Economic Commission* (江蘇省計劃經濟委員會財金處). During the period from March 1993 to March 2021, Dr. Xu held various positions in China Merchants Bank Co., Ltd.* (招商银行) (“CMB”), a joint stock company incorporated in the PRC with limited liability and the H shares and A shares of which are listed on the Main Board of the Hong Kong Stock Exchange and the Shanghai Stock Exchange (H Share Stock Code: 03968; A Shares stock code: 600036) including an assistant to general manager in the head office, an assistant to general manager and deputy general manager in the international division, deputy general manager of the offshore division, deputy general manager and general manager of the planning and finance department, general manager of fund custody division, strategic development division and overseas development division of CMB, an assistant to the president of the Fuzhou branch of CMB, the chief representative of the Taiwan representative office of CMB, the president of the Hong Kong branch of CMB, and the secretary to the board of directors with his last position as a counsellor in the head office of CMB. Dr. Xu retired in April 2021 from CMB. From October 2008 to December 2019, Dr. Xu served as a non-executive director of CMB Wing Lung Bank* (招商永隆銀行有限公司) (“CMB Wing Lung”, together with its subsidiaries “CMB Wing Lung Group”) and a director at different subsidiaries of CMB Wing Lung Group, including Wing Lung Finance Limited.* (招商永隆財務有限公司), Wing Lung Insurance Company Limited.* (招商永隆保險有限 公司), Wing Lung Securities Limited. *(招商永隆證券有限公司), Wing Lung Futures Limited* (招商永隆期貨有限公司) and CMB Wing Lung Asset Management Ltd.* (招商永隆資產管理有限公司). From October 2016 to December 2019, Dr. Xu was an executive director and general manager of CMB Wing Lung.

 

Kang Xinquan Independent Non-executive Director

Mr. Kang Xinquan graduated in computer science from East China Institute of Engineering (華東工程學院) (currently known as Nanjing University of Science and Technology (南京理工大學)) in 1980. Mr. Kang was recognised as a senior engineer in computer science by China National Nuclear Corporation (中國核工業總公司) in 1996. During the period from July 1998 to April 2014, Mr. Kang had served as a researcher and deputy director of System Engineering Division II for Committee of Science, Technology and Industry for National Defence (國防科學技術工業委員會) of the People’s Republic of China and successively as a researcher and deputy director of System Engineering Division II for State Administration of Science, Technology and Industry for National Defence (國家國防科技工業局). He retired in April 2014. Mr. Kang has over 30 years of experience in China nuclear industry.

 

Su Lixin Independent Non-executive Director

Dr. Su Lixin has been the independent non-executive Director since 10 May 2022. Dr Su obtained a Bachelor degree in International Trade from Shanghai University of Finance and Economics* (上海財經大學) in July 1997. She obtained a Doctor degree of Philosophy in Management Science from The University of Texas at Dallas in August 2005. She has over 17 years of experience in accounting studies. She has been employed by the Hong Kong Polytechnic University* (香港理工大學) from August 2005 to December 2016 and her last position was associate professor in the School of Accounting and Finance. She has been employed by Lingnan University* (嶺南大學) from January 2017 to August 2021 and her last position was Professor and Head of Department of Accountancy, Faculty of Business of Lingnan University. She re-joined the Hong Kong Polytechnic University as a professor and Head of School of Accounting and Finance in August 2021. Dr. Su has a broad research interest in disclosure, reporting, and auditing. She has also researched creatively across accounting, supply chain, and social network. Dr. Su has published in prestigious accounting journals, such as Journal of Accounting and Economics, The Accounting Review, and in other business journals, including Management Science and Journal of Business Ethics. She is a co-editor of the Journal of Contemporary Accounting and Economics and has served as the executive editor of China Accounting and Finance Review as well as a special issue editor of Accounting Horizons. She has also served as an examiner for other Hong Kong universities as well as the graduation thesis investigation panel of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants. Since June 2021, Dr. Su has served as an independent non-executive director of Standard Development Group Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 01867).